Guma – pojęcie podstawowe

Kauczuk – jest to substancja wielkocząsteczkowa pochodzenia naturalnego lub otrzymywana syntetycznie z małocząsteczkowych monomerów, termoplastyczna lecz przekształcająca się w wysokoelastyczą gumę pod wpływem działania substancji sieciujących i energii w odpowiednich warunkach.

Guma – jest to materiał otrzymywany z kauczuku przez jego wulkanizację. Guma charakteryzuje się własnościami elastycznymi, trwałymi w warunkach przechowywania i eksploatacji. Zachowuje ona kształt uzyskany podczas wulkanizacji, który nie zmienia się pod wpływem temperatury i umiarkowanego ciśnienia. Pod działaniem wielu rozpuszczalników guma pęcznieje, lecz nie rozpuszcza się.

Wulkanizat – tak określa się zwulkanizowany kauczuk, szczególnie wtedy gdy nie określa się postaci i kształty gumy. Często w ten sposób nazywa się gumę składającą się z samego usieciowanego kauczuku bez zawartości innych składników oprócz środków wulkanizujących.

Mieszanka gumowa – tym terminem określa się materiał plastyczny zawierający kauczuk i inne składniki niezbędne do otrzymania wyrobu gumowego o określonych własnościach. Mieszanka gumowa zawiera przede wszystkim kauczuk i środki wulkanizujące.

Składniki mieszanki gumowej – są to surowce wchodzące w skład mieszanki gumowej oprócz kauczuków m.in.: przyspieszacze, aktywatory, napełniacze, środki wulkanizujące.

 

Praca zbiorowa, Guma. Poradnik inżyniera i technika; praca zbiorowa; Wydawnictwo naukowo-techniczne, Warszawa 1973, s. 7-8.

Zobacz inne artykuły

Proces wulkanizacji
Poradniki

Proces wulkanizacji

Proces wulkanizacji prowadzi się w celu nadania mieszankom własności elastyczno-plastycznych i utrwalenia pożądanego kształtu. Warunki prowadzenia procesu wulkanizacji wpływają istotnie

Czytaj więcej
Guma - pojęcie podstawowe
Poradniki

Guma – pojęcie podstawowe

Kauczuk – jest to substancja wielkocząsteczkowa pochodzenia naturalnego lub otrzymywana syntetycznie z małocząsteczkowych monomerów, termoplastyczna lecz przekształcająca się w wysokoelastyczą

Czytaj więcej